Wyposażenie salonu w meble nawiązujące stylem do rokoka nie traci na popularności. Choć trudno zdobyć oryginalne krzesła w stylu Ludwika XV, bez większego problemu można kupić ich imitacje. Zanim tego dokonasz, musisz dowiedzieć się, jakie są cechy charakterystyczne takich krzeseł.
Ludwik XV rządził Francją w XVIII w. Meblarstwo francuskie w tamtym okresie osiągnęło bardzo wysoki poziom. Tym, co odróżnia meble epoki Ludwika XV od tych znanych z czasów jego poprzednika, jest ich większa elegancja i lżejsza struktura. Nogi i poręcze krzeseł są krótsze oraz bardziej wygięte. Drewno najczęściej zostało zabarwione na złoto lub czerwono. Krzesła w stylu Ludwika XV nadal zachwycają swoim przepychem i zdobnictwem, ich wygląd jest jednak bardziej stonowany w porównaniu z fotelami rodem z baroku. Oparcia bardziej przypominają zaokrąglony kwadrat lub prostokąt. Owalne oparcia są bardziej charakterystyczne dla późniejszego stylu w meblarstwie francuskim (czasy Ludwika XVI).
Wybierając krzesła do swojego salonu, nie musisz kupować modeli, które dokładnie odwzorowują osiemnastowieczne meble. Często wybierane są np. krzesła nawiązujące do stylu ludwikowskiego kształtem, za to z bardziej współczesnym wyglądem tapicerki. Przykładem takiego rozwiązania jest mebel widoczny na drugim zdjęciu. Drewniane elementy nie muszą być pokryte złotą farbą, wiele z nich malowanych jest na biało.